Wiadomości
Udostępnij:
GUS podał najnowsze dane dotyczące inflacji w marcu [SPRAWDŹ]
-
15.04.2024 10:09
-
Aktualizacja: 10:49 15.04.2024
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły rok do roku o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. W minionym miesiącu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia.
Wzrost rok do roku o 2,0 proc. i o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca – wynika z najnowszych danych dotyczących inflacji w Polsce podanych przez Główny Urząd Statystyczny.
„W marcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 3,3 proc.), restauracji i hoteli (o 0,7 proc.) oraz łączności (o 0,9 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt. proc. i po 0,04 pkt. proc.” – podał GUS.
Z kolei niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,7 proc.) i żywności (o 0,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,05 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc.
W marcu 2024 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do marca 2023 r. o 2,0% (wskaźnik cen 102,0).https://t.co/BekIXe3qKX#GUS #statystyki pic.twitter.com/B9HlhD1slZ
— GUS (@GUS_STAT) April 15, 2024
Będzie wzrost inflacji?
Z kolei Polski Instytut Ekonomiczny podał, że nadchodzące miesiące przyniosą wzrost inflacji w okolice 3 proc.
„Nadchodzące miesiące przyniosą wzrost inflacji w okolice 3 proc. W przeciągu najbliższych 2-3 miesięcy zobaczymy efekty powrotu standardowej stawki VAT na żywności – powinna ona podnieść CPI o 0,8 pkt. Spodziewamy się też dalszego wzrostu cen paliw” – napisał kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Jakub Rybacki w komentarzu do danych GUS.
Dodał, że za wysokie cen ropy naftowej w najbliższych miesiącach będzie odpowiadać eskalacja konfliktu między Izraelem i Iranem. Według ekonomisty ten impuls powiększy wzrost cen o kolejne 0,3 pkt.
„W II połowie roku inflacja będzie dalej rosnąć – spodziewamy się wyników zbliżonych do 4–4,5 proc. Głównym czynnikiem przemawiającym za wzrostem będzie odmrożenie cen energii. Równocześnie wciąż obserwować będziemy wysoki wzrost cen usług – w II połowie roku inflacja bazowa przerwie trend spadkowy i prawdopodobnie chwilowo odbije w okolice 5 proc.” – stwierdził Jakub Rybacki.
Czytaj też: Coraz więcej bobrów na miejskich plażach i przy osiedlowych jeziorkach w Warszawie
Źródło:
Autor:
RDC /PA