Wiadomości
Udostępnij:
D. Tusk po spotkaniu z F. Merzem: ogłaszam nowe otwarcie w relacjach polsko-niemieckich
-
07.05.2025 19:14
-
Aktualizacja: 21:32 07.05.2025
Z pełną odpowiedzialnością ogłaszam nowe otwarcie, być może najważniejsze w historii ostatnich kilkunastu lat, w relacjach polsko-niemieckich — powiedział w środę premier Donald Tusk po spotkaniu z nowym kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem.
W środę premier Donald Tusk spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z nowym kanclerzem Niemiec, przebywającym z wizytą w Warszawie.
Na późniejszej wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu podkreślił, że rozmowa dotyczyła m.in. ambicji infrastrukturalnych obu krajów.
— Musimy naprawdę dużo łatwiej i szybciej móc się poruszać koleją z Warszawy do Berlina, z Berlina do Warszawy — podkreślił Tusk.
— Cieszę się, że wystarczyło nam dzisiaj pięć minut, by powiedzieć sobie, że kolej dużej prędkości powinna łączyć nasze kraje i szerzej - Europę i że do tego potrzebujemy wspólnych inwestycji — powiedział premier, podkreślając, że „Polska jest gotowa”.
Według Tuska potrzebna będzie także współpraca polsko-niemiecka dot. infrastruktury natowskiej.
— Ja naprawdę dzisiaj z pełną odpowiedzialnością ogłaszam nowe otwarcie, być może najważniejsze w historii ostatnich kilkunastu lat, w relacjach polsko-niemieckich — podkreślił szef polskiego rządu.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Premier Donald Tusk po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem podkreślił konieczność utrzymania strefy Schengen. Rozumiem potrzeby wzmocnionej kontroli, ale ona powinna dotyczyć przede wszystkim zewnętrznych granic Unii Europejskiej — powiedział.
Podczas wspólnej konferencji prasowej w Warszawie Tusk przekazał, że wraz z kanclerzem Niemiec rozmawiał o kwestiach związanych z migracją, które są „bolączką wszystkich państw UE”.
— Nieraz już o tym już rozmawialiśmy. Ten temat wywołuje uzasadnione emocje, lęki, a także wpływa bezpośrednio na losy politycznie nie tylko Niemiec i Polski, ale i całej Europy — powiedział szef polskiego rządu.
— Jestem bardzo zadowolony z tego, że szukamy wspólnie rozwiązań, rozwiązań symetrycznych, europejskich. Naszą troską (...) powinno być utrzymanie Schengen. Rozumiem potrzeby wzmocnionej kontroli, ale ta wzmocniona kontrola powinna być dedykowana przede wszystkim zewnętrznym granicom Unii Europejskiej — ocenił polski premier.
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej obowiązują od października 2023 r. W środę niemieckie media poinformowały, że od teraz wszyscy nielegalni migranci będą zawracani na granicach Niemiec, nawet jeśli ubiegają się o azyl
Czytaj też: Jest przełomowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych [SPRAWDŹ]
Źródło:
Autor:
RDC /DJ