Wiadomości
Udostępnij:
Pociągiem z Białej Rawskiej do Warszawy w pół godziny. Będzie nowa stacja
-
05.04.2025 15:52
-
Aktualizacja: 15:48 05.04.2025
Powstanie stacja kolejowa w Białej Rawskiej na linii Centralnej Magistrali Kolejowej. To oznacza, że podróż z Białej do Warszawy potrwa niewiele ponad pół godziny, a do Katowic i Krakowa mniej niż dwie godziny. Inwestycja ma się zakończyć w czwartym kwartale 2027 roku.
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak ogłosił w sobotę w Białej Rawskiej, że PKP PLK zbudują stację kolejową na linii Centralnej Magistrali Kolejowej.
Nowa stacja w Białej Rawskiej ma mieć dwa perony o długości 400 m, przy których będą się mogły zatrzymać wszystkie wykorzystywane w Polsce pociągi.
Dzięki możliwości odprawienia pociągów pasażerskich mieszkańcy powiatu rawskiego zyskają dostęp do szybkiej kolei, która będzie umożliwiała przejazdy pociągów z prędkością 250 km/godz., dzięki czemu pociągi do Warszawy mają docierać w 32 minuty, a do Krakowa i Katowic poniżej 2 godzin. Zwiększy się też przepustowość linii kolejowej.
– Dzięki nowej stacji na Centralnej Magistrali Kolejowej mieszkańcy nie tylko 11,5-tysięcznej gminy i miasta Biała Rawska, ale też niedalekiej Rawy Mazowieckiej, całego powiatu rawskiego, innych gmin, i to nie tylko łódzkiego, ale pobliskiego województwa mazowieckiego, uzyskają możliwość podróży pociągiem zarówno do Warszawy, jak i do Krakowa czy Katowic – powiedział minister Dariusz Klimczak.
Szybciej niż samochodem
Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolejnictwo, dodał na konferencji w Białej Rawskiej, że przez 30 lat od powstania Centralna Magistrala Kolejowa była tunelem niedostępnym dla mieszkańców. Zmieniło się to w 2007 roku za sprawą stacji Włoszczowa Północ, 10 lat temu za sprawą stacji Opoczno Południe, a w najbliższym czasie powstanie nowa stacja w Białej Rawskiej.
– Tory i perony umożliwiające zatrzymanie pociągów będą ważne dla mieszkańców Białej Rawskiej czy Rawy Mazowieckiej, bo od tego przystanku do Warszawy pociągi będą dojeżdżać w 32 minuty, co nie jest osiągalne samochodem. Niwelujemy zatem efekt tunelu w postaci linii kolejowej, która nie obsługuje mieszkańców – powiedział Malepszak.
Dodał, że nowa stacja jest potrzebna także do obsługi szybkich połączeń kolejowych na linii CMK.
– Analiza wskazuje, że potrzebujemy dodatkowej stacji, aby dokonywać takich operacji kolejowych jak choćby wyprzedzanie się pociągów. Służą one poprawie przepustowości i tym samym służą rozwojowi ruchu kolejowego. Technicznie są możliwości nawet podwojenia ruchu kolejowego, który dzisiaj sięga 100 pociągów na dobę – powiedział Malepszak.
Co się zmieni na kolei w Białej Rawskiej?
Piotr Wyborski, prezes PKP PLK, przypomniał, że CMK to pierwsza polska linia kolejowa wysokich prędkości, na której pociągi jeździły 200 km/godz., a już niedługo będą osiągać 250 km/godz.
– W Białej Rawskiej zbudujemy dwa dodatkowe tory, dwa perony o długości 400 m, na których będą mogły się zatrzymywać wszystkie pociągi jeżdżące po polskiej sieci kolejowej – powiedział Wyborski.
Będą też wiaty, ławki, elektroniczne tablice informacyjne, nagłośnienie i oświetlenie. Planowane są również parkingi i infrastruktura umożliwiająca wygodne przesiadki między autobusami a pociągami.
Zanim tak się stanie, trzeba będzie wybudować dwa 3,5-kilometrowe odcinki torów po obu stronach istniejącej linii kolejowej i przebudować wiadukt drogowy na drodze wojewódzkiej 725, żeby zmieściły się pod nim cztery tory (obecnie są tylko dwa) i dojście do peronów – zależnie od projektu kładką lub tunelem pod torami.
Wsparcie dla inwestycji i „wzorową współpracę” zadeklarował Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Piotr Wyborski, prezes PKP PLK, zapowiedział, że przetarg w systemie „zaprojektuj i buduj” zostanie rozstrzygnięty do końca 2025 roku. Następnie wykonawca będzie miał dwa miesiące na przygotowanie pierwszej koncepcji, a później na zaprojektowanie i realizację prac budowlanych, które – według założonego harmonogramu – powinny się zakończyć w czwartym kwartale 2027.
Całość prac ma kosztować ok. 123 mln zł.
Czytaj też: Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. K. Wnuk: nasz postulat udało się osiągnąć częściowo
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: