Wiadomości
Udostępnij:
Kościół św. Doroty w Zawadach k. Kampinosu wpisany do rejestru zabytków
-
15.04.2025 17:11
-
Aktualizacja: 17:11 15.04.2025
Ponadstuletni kościół pw. św. Doroty w Zawadach jest już zabytkiem – mazowiecki konserwator podjął decyzję o wpisaniu go do rejestru. Świątynia powstała pod koniec XIX w. zastąpiła drewniany kościół wybudowany w I poł. XVIII w. Została odbudowana po zniszczenia I wojny światowej i przetrwała II wojnę światową bez większych uszkodzeń.
Kościół pw. św. Doroty w Zawadach (gm. Kampinos) został wpisany do rejestru zabytków – poinformował mazowiecki konserwator zabytków Marcin Dawidowicz.
Jak wyjaśnił konserwator, wartość historyczna kościoła wraz z terenem cmentarza łączy się bezpośrednio z dziejami wsi Zawady, jest świadectwem wieloletnich starań o budowę murowanej świątyni, której projekt zamówiony został u jednego z najwyżej cenionych architektów tego okresu.
„Jednocześnie kościół wraz z terenem cmentarza, na którym zachowała się kaplica grobowa Władysława Bromirskiego, pozostaje świadectwem działalności rodziny Karnkowskich, których zaangażowanie w rozwój okolicznych miejscowości przyczyniło się do budowy lokalnej tożsamości mieszkańców Zawad” – dodał.
Z kolei wartość artystyczna kościoła wynika, według konserwatora, z formy, która łączy cechy architektury gotyckiej, z elementami romańskimi. Wartości artystyczne świątyni wyrażają się również w dekoracji wnętrza kościoła.
Kościół parafialny pw. św. Doroty w Zawadach został wzniesiony wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Świątynia zastąpiła drewniany kościół wybudowany w 1737 lub 1748 r. w miejsce zniszczonego budynku wzniesionego po erygowaniu parafii w 1377 r.
Kamień węgielny pod budowę nowej świątyni położono dnia 31 maja 1890 r. Największą donatorką świątyni była Ludwika Karnkowska. W latach 70. XIX w. z jej inicjatywy posadzono aleję lipową prowadzącą z kościoła do należącego do rodziny Karnkowskich majątku w Łazach. Budowę zakończono w 1898 r., a w kolejnych latach prowadzone były prace wykończeniowe.
W czasie I wojny światowej uszkodzona została wieża oraz sklepienie kościoła (1914). Ponadto na skutek pożaru zniszczeniu uległa plebania i znajdujące się tam archiwum parafialne. Odbudowa świątyni trwała kilka lat. Kościół przetrwał II wojnę światową bez większych uszkodzeń.
W jednym z czterech ołtarzy znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej wykonana na kurdybanie (skóra garbowana) prawdopodobnie w XVIII wieku.
Czytaj też: Triduum Paschalne w diecezji warszawsko-praskiej [HARMONOGRAM]
Źródło:
Autor:
RDC /PA