Wiadomości
Udostępnij:
Na Mazowszu brakuje psychologów. Samorządy poszukują specjalistów do placówek oświatowych
-
29.07.2024 18:38
-
Aktualizacja: 06:23 30.07.2024
Mazowieckie samorządy pilnie poszukują psychologów. Zgodnie z przepisami od września w każdej szkole i przedszkolu powinien być zatrudniony specjalista. Na miesiąc przed rozpoczęciem roku szkolnego jest z tym jednak problem. – Idzie „jak po grudzie”. Bardzo ciężko jest znaleźć dobrego specjalistę – powiedziała nam dyrektor Zespołu Oświatowego w Grygowie Jolanta Lipka.
Na Mazowszu do pracy w szkołach i przedszkolach pilnie poszukiwani są psychologowie. Ich obecność zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela z września 2022 roku będzie od 1 września obowiązkiem. Liczba specjalistów uzależniona ma być od liczby uczniów w szkole. Miesiąc przed rozpoczęciem roku szkolnego jest jednak z tym problem.
Z taką sytuacją zmaga się na przykład Zespół Oświatowy w Grygrowie w powiecie węgrowskim. Jak przekazała nam dyrektor Jolanta Lipka – szkoła szuka psychologa na pełen etat.
– Idzie „jak po grudzie”. Bardzo ciężko naprawdę jest uzyskać dobrego specjalistę. Powiem szczerze, nie mam specjalisty, który ma pełne kwalifikacje. I za chwilę będzie bardzo gorączkowo i bardzo stresująco, ponieważ rozporządzenie mówi to, co mówi. Naprawdę brakuje specjalistów – dodała.
Podobna sytuacja jest w gminie Gąbin w powiecie płockim.
– Szkół mamy sześć podstawowych, a w trzech szkołach, tych mniejszych, mamy wakaty dla psychologów. To też się łączy z dojazdem, z obowiązkami od zerówki aż po ósmą klasę. Liczę, że do września pojawią się chętni psychologowie, którzy będą pracować w naszych szkołach – przekazał burmistrz Gąbina Krzysztof Jadczak.
Brak osób z kwalifikacjami
Jak powiedziała nam sekretarz gminy Wodynie Renata Bareja – problem jest jednak szerszy.
– Nie tylko w gminach wiejskich, ale myślę, że i w miastach też jest ten problem. Problem jest taki, że jest brak osób z kwalifikacjami na to stanowisko. Więc myślę, że jest wszędzie problem ze specjalistami, nie tylko w naszej gminie – wskazała.
W rozmowie z Polskim Radiem RDC wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska przyznała, że stolica także zmaga się z tym problemem, chociaż w mniejszym wymiarze.
– Zatrudniamy ponad 1150 psychologów w naszych placówkach oświatowych i brakuje nam w tej chwili 105 psychologów, więc to jest stosunkowo niewielki odsetek na poziomie 10%. Oczywiście szukamy na bieżąco, ogłaszamy konkursy i staramy się te wakaty zapełnić – dodała Kaznowska.
Problemów w znalezieniu specjalistów nie mają natomiast placówki w gminach Glinojeck i Sońsk w powiecie ciechanowskim oraz Przasnysz. Jak ustaliło Polskie Radio RDC – w gminie Dzierzgowo w powiecie mławskim trwa właśnie rozpatrywanie ofert.
Czytaj też: Remonty czterech dróg wojewódzkich na Mazowszu. Gdzie będą utrudnienia?
Źródło:
Autor:
Alicja Śmiecińska, Katarzyna Piórkowska/MC
Kategorie: