Wiadomości
Udostępnij:
Pracownicy PUP w Grójcu mieli być członkami zorganizowanej grupy przestępczej
-
08.04.2025 09:49
-
Aktualizacja: 12:54 08.04.2025
Funkcjonariusze Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie w zamian za korzyści materialne ułatwiali cudzoziemcom nielegalne przekraczania polskiej granicy i nielegalny pobyt w Polsce. Wśród zatrzymanych jest dwóch urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu.
Areszty dla urzędników „pośredniaka” w związku z nielegalnym pobytem cudzoziemców. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Grójcu.
- W sprawie zatrzymano trzy osoby. Wobec dwojga z nich - dwóch wysoko postawionych urzędników powiatowego urzędu pracy (w Grójcu - red.) - sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy – poinformowała rzeczniczka Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Dagmara Bielec.
Chodzi o Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu. Prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowania nielegalnego przekraczania granicy RP.
- Podejrzanym zarzuca się także przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w związku z procedurą wydawania zaświadczeń o wpisie do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej i tym samym umożliwienie nielegalnego przekroczenia granicy RP cudzoziemcom z krajów wysokiego ryzyka migracyjnego, na podstawie dostarczonych dokumentów wymaganych do uzyskania polskiej wizy, a także poświadczania nieprawdy co do zamiaru zatrudnienia cudzoziemca na terenie Polski i tym samym - działania na szkodę interesu publicznego – wskazała mjr Bielec.
Fałszywe dokumenty dla prawie 12,5 tys. osób
W związku z działalnością przestępczą rozbitej grupy, od 2018 do 2024 r., prawie 12,5 tys. cudzoziemców z Azji Centralnej, Afryki, Dalekiego Wschodu i Ukrainy uzyskało dokumenty niezbędne do wnioskowania o wizę, a po jej uzyskaniu nabycia prawa do nielegalnego wjazdu do Polski i tym samym do innych krajów strefy Schengen.
- Członkowie grupy wykorzystywali dane personalne zarówno legalnych pracodawców, jak i tzw. słupów, z których tworzyli fikcyjnych pracodawców i na ich dane składali fałszywe wnioski o wydanie zezwoleń na pracę dla cudzoziemców – dodała rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Podczas przeszukań lokali zajmowanych przez zatrzymane osoby oraz pomieszczeń powiatowego urzędu pracy, funkcjonariusze zabezpieczyli nośniki danych, dokumenty mogące stanowić dowód w sprawie. Zabezpieczono także ponad 117 tys. zł oraz trzy pojazdy.
Ostatnie zatrzymania były efektem wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy operacyjno-śledczych z Placówki Straży Granicznej w Radomiu Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie.
Na trop grupy przestępczej funkcjonującej w strukturach jednego z powiatowych urzędów pracy na Mazowszu, funkcjonariusze wpadli po rozbiciu w maju 2024 r. innej zorganizowanej grupy działającej w tej samej instytucji i zatrzymaniu 10 osób, m.in. pracownicy tego urzędu, która do dziś pozostaje w areszcie.
Czytaj też: Miał handlować podróbkami za 20 mln zł. Obywatel Chin z zarzutami
Źródło:
Autor:
RDC /PL
Kategorie: