Wiadomości
Udostępnij:
Odszedł Stanisław Tym – ikona polskiego filmu. Miał 87 lat
-
06.12.2024 10:01
-
Aktualizacja: 15:14 06.12.2024
Nie żyje Stanisław Tym. Był ikoną polskiego filmu – nie tylko aktorem, ale i satyrykiem, scenarzystą, reżyserem. Stworzył niezapomniane role w takich obrazach jak "Rejs", "Miś" czy "Rozmowy kontrolowane". Zmarł w wieku 87 lat.
W wieku 87 lat zmarł aktor, satyryk, scenarzysta i reżyser Stanisław Tym. Informację o jego śmierci przekazała w piątek redakcja tygodnika "Polityka", z którym Tym współpracował jako felietonista.
"Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru" - przekazano na stronie tygodnika.
Stanisław Tym – pierwsze role
Stanisław Tym urodził się 17 lipca 1937 r. w Małkini Górnej. Zanim został satyrykiem, aktorem, komediopisarzem, reżyserem oraz felietonistą studiował m.in. chemię na Politechnice Warszawskiej i przetwórstwo na SGGW.
Już w czasie kolejnych studiów - na Wydziale Aktorskim PWST - zdobywał doświadczenie: pisał teksty, a także występował w kabaretach studenckich.
Pierwszą rolę filmową stworzył w "Cafe pod Minogą" Bronisława Broka z 1959 r. Największą popularność zapewniły mu kreacje w "Misiu", którego był scenarzystą i współreżyserem, a także w "Rejsie" Marka Piwowskiego, "Rozmowach kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego i "Rysiu", którego sam zrealizował.
W swoim dorobku artystycznym ma również udział w takich serialach, jak "40-latek", "40-latek 20 lat później", "Bank nie z tej ziemi", "Tylko miłość" i "Spadkobiercy".
Tym – mistrz humoru
Szeroką popularność przyniosły mu także telewizyjne transmisje jego występów kabaretowych.
Był uznawany za mistrza drobnych, zwłaszcza humorystycznych form literackich.
Stanisław Tym był autorem wielu sztuk teatralnych, skeczy (m.in. Ucz się Jasiu w wykonaniu Jana Kobuszewskiego, Wiesława Gołasa i Wiesława Michnikowskiego, prezentowany w kabarecie Dudek), słuchowisk radiowych i scenariuszy do filmów Stanisława Barei, w których również występował i których był współreżyserem.
W drugiej połowie lat 90. pisał felietony do tygodnika „Wprost” i dziennika „Rzeczpospolita”, następnie został stałym felietonistą „Polityki”.
Był laureatem wielu nagród, m.in. za najlepszy scenariusz do filmu "Rozmowy kontrolowane" na FPFF w Gdyni w 1992, Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty w 1998, nagrody telewizyjnego Pegaza „za poczucie humoru i przenikliwość umysłu” w 2002 oraz tytułu Mistrz Mowy Polskiej w 2010.
W 2005 ukazał się zbiór jego tekstów i rysunków pt. "Mamuta tu mam". Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i członkiem honorowym Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Czytaj też: Słuchowisko „Siostra Cora” wg opowiadania Cortazara w „Wieczorze literackim” RDC
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: