Wiadomości
Udostępnij:
Prezes RDC odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości
-
20.09.2023 18:42
-
Aktualizacja: 06:32 21.09.2023
Tadeusz Deszkiewicz, Prezes Radia dla Ciebie został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Dekoracji w imieniu Prezydenta dokonała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. — Odznaczono tych, którzy bez wątpienia mówią i wiedzą co to znaczy być Polakiem — podkreślił profesor Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Wśród odznaczonych jest też przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
Prezes Radia dla Ciebie Tadeusz Deszkiewicz został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenia zostały przyznane w siedzibie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego na wniosek jego dyrektora prof. Jana Żaryna. Dekoracji w imieniu Prezydenta dokonała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.
W trakcie uroczystości Tadeusz Deszkiewicz podkreślił, że jest to ogromna satysfakcja i potwierdzenie pewnej ciągłości linii patriotycznej jego rodziny
— Mój dziadek Władysław Wisłocki, legionista, człowiek, który wymaszerował z Oleandrów z Pierwszą Kadrową, otrzymał w 1928 roku Medal Dziesięciolecia. W tej chwili ponad dziewięćdziesiąt lat później analogiczny medal, który zresztą nawiązuje do tamtego medalu, otrzymuję ja — powiedział prezes RDC.
Profesor Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej zaznaczył, że wręczono dziś grudniowe odznaczenia zasłużonym Polakom.
— Dziś pan prezydent Andrzej Duda nagradzał Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, tych Polaków, tych ludzi wybitnych, którzy bez wątpienia mówią i wiedzą doskonale co to znaczy być Polakiem i mieć polskie obowiązki — podkreślił profesor Żaryn.
Wśród odznaczonych przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański
Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości odebrali w środę wieczorem także: poetka Katarzyna Boruń-Jagodzińska, poeta, autor tekstów piosenek Jan Bryłowski, dziennikarz, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, historyk dziejów polskich Żydów doc. Jan Doktór, pisarz Wacław Holewiński i aktor, scenarzysta Maciej Rayzacher.
Odznaczony medalem Krzysztof Czabański podkreślił, że cieszy się, że otrzymał to wyróżnienie wraz z innymi przedstawicielami opozycji antykomunistycznej. Dodał, że „jest wielkim szczęściem dla mojej generacji i młodszych pokoleń, że mogą służyć wolnej Polsce, bo w całej długiej historii nie są to oczywiste okoliczności”. - Odznaczenia są miłym gestem, ale największą satysfakcję mi i moim kolegom sprawia to, że żyjemy w normalnym, demokratycznym kraju. Zaczynaliśmy nasze życia w PRL i każdy marzył o wyzwoleniu z tamtej rzeczywistości – podkreślił przewodniczący RMN.
Podczas uroczystości wręczono także medale „Zło dobrem zwyciężaj” bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Odznaczeniem zostali uhonorowani działacze opozycji antykomunistycznej i Solidarności Walczącej na Dolnym Śląsku – Tadeusz Świerczewski i Edward Wóltański. - Ksiądz Jerzy był moim przyjacielem. Często powtarzam, że mam znajomości w niebie. Uczestniczyłem w przygotowaniach jego mszy za ojczyznę – powiedział dziękując w imieniu odznaczonych Edward Wóltański. Podkreślił, że jednym z najważniejszych epizodów jego działalności było uczestnictwo w Solidarności Walczącej, a wzorem do działań w opozycji była postawa jego ojca, który był żołnierzem powojennego zbrojnego podziemia antykomunistycznego, oraz innych weteranów działających później w szeregach opozycji na Dolnym Śląsku, między innymi Zbigniewa Lazarowicza.
Medal „Zło dobrem zwyciężaj” jest przyznawany od 1998 roku za szerzenie pamięci o bohaterach, męczennikach i mężach stanu wyróżniających się służbą na rzecz Polski. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. prymas Józef Glemp, prezydent RP Lech Kaczyński, premier Jarosław Kaczyński, Joanna i Andrzej Gwiazdowie i Krzysztof Wyszkowski.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości ustanowiono w 2018 r. Odznaczane nim będą osoby, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski, i które wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki.
Odznaczenie są nadawane zarówno kombatantom i osobom działającym na rzecz przemian demokratycznych, jak i przedstawicielom młodego pokolenia. Medal będą mogli otrzymać też posłowie i senatorowie, urzędnicy państwowi i samorządowi, ale także przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń, przedsiębiorcy i pracownicy różnych branż.
Czytaj też: Mińska 65 zyskuje nowe życie. P. Gliński oprowadza po Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych
Źródło:
Autor:
Adrian Pieczka/JD
Kategorie: