Wiadomości
Udostępnij:
O życiu pełnym codziennych trosk. Otwarto wystawę „Ulmowie. Nie ma większej miłości”
-
07.09.2023 18:56
-
Aktualizacja: 07:34 08.09.2023
W czwartek, 7 września w galerii „Okno na Kulturę” przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie otwarto wystawę „Ulmowie. Nie ma większej miłości”. To historia poświęcona rodzinie Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. — Tą wystawą przedstawiamy nie tylko śmierć, zbrodnię w Markowej, ale przede wszystkim życie Józefa i Wiktorii Ulmów. Życie pełne codziennych trosk, codziennych wyzwań — mówi dyrektor Biura „Niepodległa”.
Wystawa opowiadająca historię rodziny Ulmów została dziś otwarta w Galerii Okno na Kulturę. W uroczystości wziął udział Minister Kultury Piotr Gliński. Ekspozycja została zaprezentowana w ramach obchodów, które zakończą się beatyfikacją Rodziny Ulmów 10 września w Markowej.
— Historia Ulmów to ponadczasowe świadectwo wierności wartościom, które leżą u podstaw naszej cywilizacji i tożsamości — powiedział podczas otwarcia wystawy Piotr Gliński.
Dyrektor Biura „Niepodległa” Wojciech Kirejczyk podkreśla, że to pełna opowieść o Józefie, Wiktorii Ulmach i ich dzieciach.
— Tą wystawą przedstawiamy nie tylko śmierć, zbrodnię w Markowej, ale przede wszystkim życie Józefa i Wiktorii Ulmów. Życie pełne codziennych trosk, codziennych wyzwań. Żyli gospodarstwie, ale jednak znajdowali też czas na zaangażowanie społeczne — mówi Kirejczyk.
Kuratorka wystawy Anna Miszczyk opowiada, że wystawa jest podzielona na trzy części.
— Część białą, która jest taka świetlista, pełna oddechu. Tam opowiadamy historię rodziny Ulmów. Mamy też cześć czerwoną, czyli część zbrodni, no i część niebieską, nawiązującą do beatyfikacji, która odbędzie się w niedzielę — tłumaczy Miszczyk.
Wystawa będzie czynna do 15.10.2023 r.
Historia rodziny Ulmów w obrazach
Ekspozycja opowiada historię rodziny Ulmów w kontekście realiów życia, zmieniających się wraz z upływem czasu i nadejściem wojny. Cztery kolejne rozdziały tytułowane są datami stanowiącymi momenty przełomowe: 7 lipca 1935 (ślub Wiktorii i Józefa), 18 lipca 1936 (narodziny pierwszego dziecka – Stanisławy), wrzesień 1939 (wybuch wojny), druga połowa 1942 (przyjęcie Żydów pod dach).
Część druga pokazuje zbrodnię, na czerwonej ścianie umieszczony jest plakat-bekanntmachung, informujący o karze śmierci dla Żydów opuszczających dzielnicę oraz Polaków udzielających im pomocy. Plakatowi towarzyszy odtworzenie przebiegu zdarzeń z dnia 24 marca 1944 roku w formie cytatów z zeznań świadków.
Kolejna przestrzeń to strefa niebieska, gdzie widać drugą stronę obracanej fotografii z domem i rodziną na tle zabudowań. W części pierwszej fotografia domu była zwykłą ilustracją, tu ma inny wymiar. Towarzyszy jej tekst opisujący pierwsze godziny po zbrodni, zakopanie rodziny Ulmów, ograbienie ich domu, libację żandarmów na polu i odjechanie w kierunku Łańcuta.
Dwie drogi życia
– Dom, który do niedawna tętnił życiem i był bezpiecznym schronieniem dla 16 osób, pozostał pusty. To obraz, który symbolizuje nieodwracalną stratę i refleksję nad tym okrutnym i tragicznym wydarzeniem – podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa”.
Wystawę kończą słowa Psalmu 1 „Dwie drogi życia”:
Ten mocny akcent odwołuje się wprost do drogi, jaką wybrało małżeństwo Ulmów. Jako tekst z Pisma Świętego wskazuje też na źródło wewnętrznej siły, jaka była im potrzebna do podjęcia heroicznej decyzji i odnawiania jej każdego dnia.
Ponadto przywołuje obraz drzewa i owoców (Józef Ulma był sadownikiem) – pomimo przegranej w sensie ludzkim (śmierć), postawa małżeństwa Ulmów wydaje dziś owoce.
– Dzięki ludziom, którzy walczyli o pamięć o Ulmach, historia rodziny trwa i nabiera głębokiego wymiaru historycznego i moralnego. Może nie jesteśmy w stanie po ludzku przyjąć sensu tego okrutnego morderstwa, ale na poziomie duchowym rozumiemy, że przestrzeganie najwyższych wartości stanowi o naszym człowieczeństwie – dodaje Wojciech Kirejczyk.
Minister Kultury @PiotrGlinski otworzył dziś wystawę „#Ulmowie. Nie ma większej miłości” w #OknoNaKulturę” w @Warszawa. Wystawa jest jednym z wydarzeń towarzyszących beatyfikacji rodziny Ulmów, która za pomoc Żydom w czasie wojny zapłaciła najwyższą cenę. pic.twitter.com/X0o8apLhKL
— Niepodległa (@niepodlegla) September 7, 2023
Czytaj też: „To opowieść o bohaterskiej rodzinie”. Reportaż „Ulmowie” w piątek na antenie RDC
Źródło:
Autor:
Przemysław Paczkowski/JD
Kategorie: