Ciechanów. Bezpłatna ładowarka aut elektrycznych już działa
W Ciechanowie przy wsparciu unijnym do bezpłatnego użytku oddana została ładowarka do samochodów elektrycznych. Zainstalowano ją kilka miesięcy temu, ale obostrzenia stanu epidemii wymusiły przesunięcie terminu możliwości korzystania z urządzenia - podał Urząd Miasta.
Według ciechanowskiego samorządu,
"korzystanie z ładowarki jest proste i bezpłatne, nie ma ograniczeń godzinowych w możliwości dopięcia auta elektrycznego". Jak podkreślono w komunikacie o uruchomieniu punktu,
"opłaty za ładowanie pojazdów nie będą pobierane w okresie co najmniej 5 najbliższych lat".
Oddanie opóźnione przez koronawirusaUrząd Miasta Ciechanowa wyjaśnił, że ładowarka aut elektrycznych, usytuowana niedaleko tamtejszego Zamku Książąt Mazowieckich, to stacja typu Atess EVA-22-D-P, która posiada dwa punkty ładowania i jest wyposażona w kompleksową ochronę elektryczną, obejmującą zabezpieczenia przed porażeniem i zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.
"Na finalny termin oddania urządzenia do użytku dla mieszkańców miały wpływ kwestie związane z wprowadzonym w kraju stanem epidemii" - zaznaczono w komunikacie.
Według ciechanowskiego samorządu projekt został zrealizowany w ramach zadania inwestycyjnego "Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie Miasta Ciechanów, Gminy Glinojeck, Gminy Opinogóra Górna i Gminy Strzegowo", współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
"Ciechanów jest liderem projektu wartego w sumie prawie 12 mln zł, wdrażanego w partnerstwie z innymi gminami, dofinansowanego łączną kwotą prawie 8 mln zł" - podkreślono w informacji.
Odnawialne źródła energiiUrząd Miasta Ciechanowa przypomniał, iż przystąpił do montażu systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii w 2019 r. - w pierwszym etapie do gospodarstw domowych trafiły panele fotowoltaiczne, następnie panele zamontowano także na budynkach instytucji samorządowych, w tym szkół, a w kolejnym etapie w gospodarstwach domowych montowane są pompy ciepła.
"W samym Ciechanowie projekt obejmie 179 instalacji (modułów fotowoltaicznych oraz pomp ciepła) w 123 gospodarstwach domowych" - podał samorząd.