Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
O! Tu mi kaktus wyrośnie!
Daj człowiekowi rybę, a nakarmisz go. Spróbuj zabrać człowiekowi rybę… oooo… tooo się może skończyć niedobrze! W tej konkretnej sytuacji nie o rybę chodziło co prawda… Ale też nie wszystkim było do śmiechu!
Hrabia Rufus Bainridge III – jak jego ojciec – nigdy nie puszczał zniewagi płazem. Świętej Pamięci ojczulek Bainridge swego czasu szturmował plaże Normandii w samych kalesonach, gdyż oficer zwrócił mu uwagę na nieregulaminowy pasek od spodni!
Rufus Bainridge III z kolei był zawołanym kolekcjonerem, a w kwestii największego okazu – dumy i najcenniejszego klejnotu kolekcji – był szczególnie cięty. Co on się nachodził i nagardłował, zanim pozwolono mu sprowadzić swoją największą miłość do kraju… W sprawę zaangażowało się kilku prawników, The Globtrotter’s Club, a nawet paru członków Parlamentu. Podobno w grę wchodziła nawet niemała łapówka… W końcu udzielono mu jednorazowej zgody, ale przykazano zbytnio nie obnosić się ze swym sukcesem… Gdzieżby on słuchał!
Nic więc dziwnego, że co bardziej konsumpcyjnie nastawieni studenci z miejscowego Królewskiego College’u Sztuk Pięknych szybko zorientowali się, co takiego Hrabia Bainridge ukrywa w swojej posiadłości. Bardzo zapragnęli pójść w ślady swoich zawodowych idoli, bo jednak każdy chciał zdać dyplom z wyróżnieniem! Po trzeciej z kolei próbie kradzieży Bainridge po prostu musiał podjąć jakieś kroki zaradcze…
W sierpniu zeszłego roku wybuchła afera. Ktoś najwyraźniej musiał sporo przesadzić! Na terenie posiadłości pojawiła się Scotland Yard, a nieszczęsnego studenta zdjęto z rynny i z miejsca przewieziono do szpitala psychiatrycznego na obserwację. Sam hrabia twierdzi, że ma prawo robić w swoim domu, co mu się żywnie podoba, nawet jeśli oznacza to przyzywanie demonów z Otchłani. Policja miała inne zdanie, ale Sąd zdecydował, że nie było za co – Demony z Piekieł nie wyczerpują bowiem znamion nielegalnej imigracji…
Ostatecznie sędzia poradził wszystkim, żeby może nie wiem… na ryby pojechali, albo co?
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1444)
-
Kalendarium i zagadki naukowe
Dzisiejsza zagadka lateralna zabiera nas w podróż po... Europie! A w każdym razie: po takiej Europie, jaką widzi sztuczna inteligencja.
Sztuczna inteligencja w zasadzie jest zglobalizowana, ale o Starym Kontynencie i zamieszkujących go narodach wie dokładnie tyle, ile wyczyta w internecie. A tam różne rzeczy są napisane. Np. że w Niemczech najważniejsze nie są historia, czy kultura tylko... kiełbaski!
Stąd właśnie wzięło się sześć ilustracji reprezentujących sześć narodów Europy. Może trochę w krzywym zwierciadle AI, ale zawsze...
Państwo możecie teraz zatrudnić swoją zupełnie nie-sztuczną inteligencję (lateralną) aby odgadnąć, o jakież to narody sztucznej inteligencji chodziło...
-
15.04.2025
-
33 min 47 s
-
-
„Od prezentowania dzieł do tworzenia krytycznej wiedzy. Eksperymenty kuratorskie w publicznym koncercie pierwszych dekad XXI wieku”
„Od prezentowania dzieł do tworzenia krytycznej wiedzy. Eksperymenty kuratorskie w publicznym koncercie pierwszych dekad XXI wieku” — to tytuł książki Moniki Pasiecznik, krytyk muzycznej i kuratorki, felietonistki „Odry. Absolwentki polonistyki UW i teorii muzyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
-
15.04.2025
-
43 min 41 s
-
-
Zagadka lateralna
Kontynuując wątek matematyczny, zagadkę lateralną postanowiliśmy poświęcić postaciom, o których zapomnieć to aż wstyd -- wielkim polskim matematykom, którzy na cały świat rozsławili nasz kraj swoimi osiągnięciami naukowymi. Sztuczna Inteligencja tylko nam w tym pomogła...
I tak oto powstało sześć ilustracji, na których przedstawiliśmy wybranych polskich czempionów Królowej Nauk.
Zasady są proste -- należy zadzwonić na numer 22 645 90 90 i odgadnąć o kogo chodzi na danym obrazku, a także z czego ów matematyk jest znany.
-
08.04.2025
-
47 min 26 s
-
-
Japoński matematyk Masaki Kashiwara otrzymał Nagrodę Abela
Japoński matematyk Masaki Kashiwara otrzymał Nagrodę Abela.
W audycji rozmawialiśmy o tym z prof. Adamem Skalskim z Instytutu Matematycznego PAN, Europejskie Towarzystwo Matematyczne.
-
08.04.2025
-
42 min 38 s
-
-
Kalendarium i zagadki naukowe
Dzisiejsza zagadka lateralna ma zachęcić naszych drogich Słuchaczy do czytania... Sztuczną inteligencję już zachęciła! Jej tematem są bowiem znane polskie dzieła literackie. Tak zwane „lektury obowiązkowe”...
No może trochę przesadzam — nie wszystkie są lekturami... Niektórych, podejrzewam, nie zaakceptowałoby żadne MEN! No ale nie można mieć wszystkiego.
-
01.04.2025
-
51 min 24 s
-
-
O pochodzeniu pierwszych mieszkańców Mazowsza
Pierwsi mieszkańcy Mazowsza, z X wieku mieli mieszane pochodzenie: słowiańskie, bałtyjskie i azjatyckie — wynika z badań archeologów z PAN.
Goście:
- dr Katarzyna Skrzyńska, Ośrodek Archeologii Historycznej, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN
- dr Łukasz Maurycy Stanaszek, antropolog, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
-
01.04.2025
-
51 min 17 s
-
Kalendarium i zagadki naukowe
Dzisiejsza zagadka to subiektywny wybór wydarzeń z historii Polski -- tych, które Sztuczna Inteligencja uznała za na tyle niekontrowersyjne lub nieobraźliwe, że zgodziła się na ich temat przygotować jakąś ilustrację...
A ilustracje -- jak to u Sztucznej Inteligencji -- mocno lateralne...
Stąd i dla naszych dzielnych słuchaczy zagadka lateralna!
Sześć wydarzeń z historii Polski kryje się pod literami A do F.
-
25.03.2025
-
51 min 08 s
-
-
O rekonstrukcji naukowej dzieł sztuki
O rekonstrukcji naukowej dzieł sztuki - dr Łukasz Nawrocki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w 2018 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która dotyczyła rekonstrukcji warsztatu malarskiego Rafaela Santi oraz badań fizykochemicznych, autor publikacji zatytułowanej "Rafael Santi. Rekonstrukcje i badania".
-
25.03.2025
-
49 min 36 s
-
-
Zagadka lateralna
W dzisiejszej zagadce lateralnej można będzie odnaleźć zarówno szyk, jak i prozę PRL-u... Bowiem dziś sztuczna inteligencja zabiera nas w lateralną podróż po najbardziej znanych produktach demoludów (ze szczególnym uwzględnieniem rodzimej wytwórczości uspołecznionej).
W sześciu obrazkach AI spróbowało ukryć znane marki i produkty, których historia nierozłącznie wiąże się z czasami (słusznie już) minionymi. Choć prawdę powiedziawszy, jakby się tak rozejrzeć po okolicy, to w zasadzie wszystkie z nich można jeszcze gdzieś kupić...
-
18.03.2025
-
48 min 02 s
-
-
dr Dagmara Socha i dr Dominika Sieczkowska-Jacyna
Goście: dr Dagmara Socha z Centrum Badań Andyjskich UW i dr Dominika Sieczkowska-Jacyna z Politechniki Śląskiej
-
18.03.2025
-
45 min 53 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Polak potrafi
1576 odcinkówCezary Polak zaprasza do audycji ludzi, którzy mieli odwagę działać inaczej
-
Wakacje na Mazowszu
490 odcinków -
Wyzwania przyszłości
94 odcinkiJak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY