Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
1 marca w Pałacu w Chrzęsnem, samodzielnej samorządowej jednostce kultury powiatu wołomińskiego (gm. Tłuszcz) nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy, upamiętniającej pobyt żołnierzy Armii Krajowej w majątku Chrzęsne. W czasie II wojny światowej, w dobrach ziemskich i pałacu Chrzęsne u Wincentyny z Koskowskich Karskiej (1864-1957), schronienie znaleźli trzej oficerowie ZWZ-AK: por. Edward Nowicki „Tyczka” – zastępca szefa łączności Obwodu Radzymin „Rajski Ptak”- „Burak”, ppor. Jan Estkowski „Szczapa” – zastępca komendanta Ośrodka III Tłuszcz oraz pchor. Stanisław Wojciechowski „Mały”- członek pocztu dowódcy II dywizjonu kawalerii 7 pułku ułanów lubelskich. Jak okazało się po latach, wszyscy trzej oficerowie nie tylko działali na obszarze powiatów radzymińskiego i wyszkowskiego, ale byli również spokrewnieni lub spowinowaceni z rodziną właścicielki majątku, byli więc – chcąc się ukryć – zatrudniani na fikcyjnych stanowiskach pracy, aby uniknąć schwytania przez Niemców, poszukujących lokalnych partyzantów polskiego Podziemia. Inicjatorem uhonorowania ww. bohaterów wojennych (E. Nowicki zginął z rąk NKWD) był Marcin Ołdak, historyk (UKSW) badający m.in. okres wojny i okupacji na tym terenie. Inicjatywę wsparło Starostwo Powiatowe w Wołominie, na czele z wicestarostą Katarzyną Pazio, a wśród gości uroczystości znaleźli się m.in. Witold Estkowski (syn Jana), Irena z Małeckich Higersbergowa z synem Piotrem i synową Renatą oraz prof. Michał Stefanowski – potomkowie zarówno oficerów, jak i członków rodziny właścicielki majątku.
Marcin Ołdak, historyk, regionalista - o czasach wojennych i odsłonięciu tablicy upamiętniającej pobyt żołnierzy Armii Krajowej w majątku Chrzęsne.
O okresie wojennym na tym terenie w programie opowiadali: ww. Marcin Ołdak oraz Grażyna i Józef Kapaonowie, emerytowani nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce, krzewiciele również lokalnej tradycji pierwszych lat dzieciństwa Cypriana Norwida na obszarze powiatu wołomińskiego i wyszkowskiego.
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Twoje Mazowsze
Piotr Łoś co tydzień zabiera słuchaczy Polskiego Radia RDC na podróż po Mazowszu. To odkrywanie miejsc, wsi, miasteczek i miast województwa mazowieckiego okiem dziennikarza, który jak nikt zna historię ziem i rodów Mazowsza. Audycja w każdą sobotą tuż po 10:00
Odcinki podcastu (200)
-
Muzeum Etnograficzne w Warszawie | Igor Strojecki
Gość: Igor Strojecki, varsavianista o swoim pradziadku – podróżniku, badaczu i fotografie Leonie Barszczewskim
-
19.04.2025
-
27 min 47 s
-
-
Muzeum Etnograficzne w Warszawie | Aleksander Łupienko
Gość: dr hab. Aleksander Łupienko, profesor w Instytucie Historii PAN - architektoniczne sąsiedztwo Muzeum Etnograficznego i jego historia (kościół Św. Trójcy, warszawskie kamienice)
-
19.04.2025
-
24 min 42 s
-
-
Muzeum Etnograficzne w Warszawie | Ewa Behrens-Nowakowska
Gość: Ewa Behrens-Nowakowska z Działu Edukacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – wiosna w ogrodach Pałacu w Wilanowie (przyroda wilanowskich ogrodów, "Dzienniki przyrodnicze" - zajęcia rysunkowo-malarskie; warsztaty z ilustracji botanicznej; rezerwat przyrody Morysin)
-
19.04.2025
-
19 min 18 s
-
-
Muzeum Etnograficzne w Warszawie | Patryk Pawlaczyk
Gość: Patryk Pawlaczyk z Muzeum Etnograficznego:
- wielkanocne kulinaria (formy do baranków; agnuski; wypieki; baby wielkanocne)
- wycinanki papierowe i inne ozdoby związane ze świętami
- "Wbrew stereotypom" - program wystaw Państwowego Muzeum Etnograficznego na 2025 rok (obejmujący interwencje na wystawie "Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi" oraz dwie wystawy czasowe: "Afrotopie" i "Wybielanie")
-
19.04.2025
-
21 min 29 s
-
Muzeum Etnograficzne w Warszawie | Małgorzata Kunecka
Gość: Małgorzata Kunecka z Muzeum Etnograficznego:
- pisanki w kolekcji muzealnej (migracje wzorów i ich specyfika)
- wiosenne maskarady (kolekcja strojów obrzędowych i jej specyfika)
- wystawa czasowa "Dwie dusze twórcy ludowego" (sztuka ludowa jako zjawisko kulturowe, które powstało w wyniku kontaktu dwóch odmiennych grup społecznych)
-
19.04.2025
-
39 min 52 s
-
Myszyniec | Dialekt kurpiowski, poezja, Myszyniec w kurpiowskiej krainie
Gościem Piotra Łosia byli:
- Sławomir Ceberek, burmistrz Myszyńca
- Bogusława Ceberek, polonistka - nauczycielka, poetka
- Zdzisław Ścibek, dyrektor RCKK w Myszyńcu
-
12.04.2025
-
26 min 53 s
-
Myszyniec | Rękodzieło artystyczne, Niedziela Palmowa, RCKK
Gośćmi rozmowy byli:
- Zdzisław Ścibek, dyrektor RCKK w Myszyńcu
- Mariusz Pliszka, instruktor kół zainteresowań, członek zespołu "Kurpiowszczyzna" w RCKK w Myszyńcu
- Michalina Dębowska, twórczyni ludowa z gminy Myszyniec
- Czesława Dąbkowska, twórczyni ludowa
-
12.04.2025
-
21 min 32 s
-
Myszyniec | Zagajnica w Pieśni, Archiwum Społeczne w Myszyńcu
Goście:
- Danuta Glinka, "Zagajnica w Pieśni" - regularne otwarte spotkania śpiewacze dla społeczności
- Paweł Dąbkowski, Fundacja Akademia Źródeł
- Tomasz Mierzejek, instruktor ds. ochrony dziedzictwa kulturowego w RCKK w Myszyńcu, twórca Cyfrowego Archiwum Regionalnego, historyk - regionalista; m.in. o Archiwum, jego zbiorach ikonograficznych i potrzebie archiwizowania dźwięków (np. relacji świadków historii i muzyki kurpiowskiej)
-
12.04.2025
-
26 min 58 s
-
-
Myszyniec | O dwojgu takich, co się na Kurpie przenieśli: Agata i Paweł Dąbkowscy
O dwojgu takich, co się na Kurpie przenieśli. Historia ludzi, którzy porzucili miasto na rzecz działań dla małych społeczności. Gośćmi Piotra Łosia byli:
- Paweł i Agata Dąbkowscy, Fundacja Akademia Źródeł, Kurpiowska Akademia Smyczkowa, m.in. o Myszyńcu jako miejscu dobrym do życia i spełniania ambicji społecznych, o działalności wokół muzyki kurpiowskiej
- Łucja Wiśniewska (skrzypce)
- Piotr Gołaś (harmonia pedałowa)
-
12.04.2025
-
21 min 34 s
-
Myszyniec | O dr. S. Nosarzewskim, Fundacja Kulruralne Kurpie, LGD "Kurpsie Razem", Kurpiowskie Bractwo Bartne
Gośćmi Piotra Łosia byli:
- Barbara Wojciulewicz, prezes Fundacji Kulturalne Kurpie, m.in. o prof. M. G. Świąteckiej, o lekarzu doktorze Stanisławie Nosarzewskim z Myszyńca, myszynieckich Żydach
- Karol Młynarski, Kurpiowskie Bractwo Bartne, o bartnictwie historycznie i współcześnie
- Magdalena Anna Walijewska, Lokalna Grupa Działania "Kurpsie Razem", m.in. o przedsiębiorczości i poszukiwaniu kurpiowskiej marki
-
12.04.2025
-
24 min 57 s