Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Dr Teresa Kaczorowska, pisarka, poetka, reporterka, pierwsza prezeska Związku Literatów na Mazowszu
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Twoje Mazowsze
Piotr Łoś co tydzień zabiera słuchaczy Polskiego Radia RDC na podróż po Mazowszu. To odkrywanie miejsc, wsi, miasteczek i miast województwa mazowieckiego okiem dziennikarza, który jak nikt zna historię ziem i rodów Mazowsza. Audycja w każdą sobotą tuż po 10:00
Odcinki podcastu (216)
-
Przysucha | Jerzy Kwaśniewski
Historia i działalność Towarzystwa Kulturalnego w Przysusze; jubileusz Dni Kolbergowskich.
Gość:
- Jerzy Kwaśniewski, prezes Towarzystwa Kulturalnego im. O. Kolberga w Przysusze
-
10.05.2025
-
25 min 10 s
-
Przysucha | Justyna Plaskota
Działalność Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, nadchodzące wydarzenia, m.in. Noc Muzeów; kultura ludowa w działalności Muzeum; charakterystyka etnograficzna regionu przysuskiego.
Gość:
- Justyna Plaskota, etnograf, kierownik Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
-
10.05.2025
-
17 min 54 s
-
Przysucha | Adam Pałgan
O bieżących sprawach miasta oraz roli Przysuchy jako miejscowości z możliwościami turystycznymi.
Gość:
- Adam Pałgan, burmistrz miasta i gminy Przysucha
-
10.05.2025
-
21 min 22 s
-
Konstytucja 3 Maja | Zamek Królewski w Warszawie | K. Wodarska-Ogidel. G. Krysińska
O XVIII-wiecznej modzie polskiej i europejskiej, w tym o strojach parlamentarnych posłów i senatorów Sejmu Wielkiego, jak też o inspiracjach w działalności grup rekonstruujących epokę stanisławowską, w programie mówiły: Katarzyna Wodarska-Ogidel i Gabriela Krysińska z Towarzystwa Stanisławowskiego (również znane jako "Spacery Pań Warszawskich").
-
03.05.2025
-
32 min 17 s
-
-
Konstytucja 3 Maja | Zamek Królewski w Warszawie | P. Biliński, A. Krzyżanowski, cz. 2
O powstaniu, działaniu i idei Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego (SPSW), zrzeszającego potomków posłów i senatorów Sejmu Wielkiego (lub potomków ich rodzeństwa), w programie mówili: Piotr Biliński, marszałek SPSW oraz Andrzej Krzyżanowski, wicekanclerz SPSW
-
03.05.2025
-
23 min 05 s
-
-
Konstytucja 3 Maja | Zamek Królewski w Warszawie | P. Biliński, A. Krzyżanowski, cz. 1
O powstaniu, działaniu i idei Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego (SPSW), zrzeszającego potomków posłów i senatorów Sejmu Wielkiego (lub potomków ich rodzeństwa), w programie mówili: Piotr Biliński, marszałek SPSW oraz Andrzej Krzyżanowski, wicekanclerz SPSW
-
03.05.2025
-
21 min 45 s
-
-
Konstytucja 3 Maja | Zamek Królewski w Warszawie | H. Kaniasta
O dziejach tzw. papierni królewskiej w Jeziornie (ob. Konstancin-Jeziorna, osiedle Mirków), w której produkowano papier, na którym spisano Konstytucję 3 Maja, w programie mówiła Hanna Kaniasta, historyk sztuki z Konstancińskiego Domu Kultury "Hugonówka" w Konstancinie Jeziornie.
-
03.05.2025
-
22 min 58 s
-
-
Konstytucja 3 Maja | Zamek Królewski w Warszawie | dr A. Badach
O malarstwie polskim i europejskim XVIII wieku, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł M. Bacciarellego oraz innych artystów, portretujących uczestników Sejmu Wielkiego, jak też o Kolekcji Lanckorońskich, w programie opowiadał dr Artur Badach, historyk sztuki, kierownik Ośrodka Sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie.
-
03.05.2025
-
22 min 40 s
-
-
Konstytucja 3 Maja | Zamek Królewski w Warszawie | Sł. Szczocki
O historii Konstytucji 3 maja oraz o Zamku Królewskim w dobie stanisławowskiej, mówił Sławomir Szczocki, historyk z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie.
-
03.05.2025
-
20 min 13 s
-
-
Konstytucja 3 Maja | Zamek Królewski w Warszawie | prof. M. Omilanowska
W 234. rocznicę uchwalenia ustawy rządowej, czyli Konstytucji 3 Maja, program "Twoje Mazowsze" emitowany był z sal matejkowskich Zamku Królewskiego w Warszawie. Głównymi dziełami mistrza Jana Matejki, związanymi z Konstytucją 3 Maja, a znajdującymi się w zbiorach Zamku, są: "Konstytucja 3 Maja" oraz "Reytan - upadek Polski". Dzieła te, jak zauważają historycy sztuki, są wizją artystyczną malarza, a nie bezpośrednim odwzorowaniem faktów historycznych i rzeczywistych sytuacji - obrazów z dziejów. Niemniej, od pokoleń mają one również walor edukacyjny. W audycji odbyły się rozmowy m.in. o: kierunkach działania Zamku jako instytucji, jego wyjątkowości i atrakcyjności (prof. M. Omilanowska), o malarstwie epoki stanisławowskiej (dr A. Badach), o atmosferze, kulisach i uchwaleniu Konstytucji (Sł. Szczocki), o królewskiej papierni w Jeziornie, w której produkowano papier, na którym Konstytucja była spisana (H. Kaniasta), o tradycji i przekazie współczesnym idei Konstytucji, kultywowanej przez Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego (P. Biliński, A. Krzyżanowski) oraz o modzie polskiej i europejskiej końcówki XVIII wieku (K. Wodarska-Ogidel, G. Krysińska)
O pierwszych miesiącach urzędowania jako dyrektorki Zamku, o kierunkach i planach działalności tej instytucji kultury, jak też o wyjątkowości historycznej Zamku Królewskiego, w programie mówiła prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska, historyczka sztuki, dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie
-
03.05.2025
-
29 min 12 s
-