Zbliża się festiwal „Chopin i Jego Europa”. Ponad 40 koncertów w Warszawie

11 sierpnia 2017

Ponad 40 koncertów – m.in. Szymona Nehringa, Charlesa Richarda-Hamelina i Julianny Awdiejewej – przygotowali organizatorzy 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i Jego Europa”, który odbywać się będzie w Warszawie od 12 do 30 sierpnia. O szczegółach mówił w RDC dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Leszczyński.

Koncerty festiwalowe odbywać się będą w gmachu Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, na Zamku Królewskim, a także w Bazylice Świętego Krzyża. Tegoroczne hasło przewodnie imprezy to „Przed Wielkim jubileuszem – od Bacha do Chopina”.

– Bach jest tu symbolem przeszłości, w którą zapatrzony był Chopin, i z której czerpał inspirację – mówił w RDC dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Leszczyński. – 13. edycja spogląda na ten fenomen chopinowski przez pryzmat takich gigantów jak Monteverdi, Bach, Mozart, Beethoven – wyjaśniał gość audycji.

Inauguracja

Imprezę zainauguruje recital amerykańskiego pianisty Erica Lu, laureata Konkursu Chopinowskiego z 2015 r., oraz koncert symfoniczny Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Jana Lisieckiego pod kierownictwem Jacka Kaspszyka, dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej. W repertuarze koncertu znalazły się kompozycje Johannesa Brahmsa, Franciszka Mireckiego i Pawła Szymańskiego.

Do największych atrakcji tegorocznej odsłony festiwalu należą m.in. występy Szymona Nehringa, Seong-Jin Cho, Charlesa Richarda-Hamelina, pianistów znanych polskim słuchaczom z XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Koreańczyk Seong-Jin Cho został zwycięzcą konkursu, kanadyjski pianista Charles Richard-Hamelin zajął drugie miejsce. Artyści występować będą z recitalami solowymi. Dla warszawskiej widowni zagra także rosyjska pianistka Julianna Awdiejewa, laureatka pierwszej nagrody podczas konkursu chopinowskiego w 2010 r. W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej wystąpi także laureat konkursu z 1970 r. amerykański pianista Garrick Ohlsson, który zagra przy akompaniamencie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, którą tym razem poprowadzi Grzegorz Nowak. Wcześniej artysta wystąpi z recitalem fortepianowym. Szczegółowy program 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i Jego Europa” dostępny jest na stronie internetowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.