fot. Pexels

Zbliża się 14. edycja Festiwalu „Warszawa Singera”

24 sierpnia 2017

W programie festiwalu jest ponad 200 wydarzeń, między innymi koncerty, spektakle i spotkania z twórcami. Impreza potrwa od 26 sierpnia do 3 września.

Dyrektor i twórca festiwalu Gołda Tencer wyjaśnia, że festiwal prezentuje dorobek kultury żydowskiej. – Ideą jest ocalenie pamięci o naszej, przepięknej kulturze żydowskiej – mówi. Jak dodaje, zestawiona zostanie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość świata żydowskiego. – Jego dorobek jest tak ogromny, że przez następne kilkadziesiąt lat będzie o czym mówić – podkreśla.

Podczas festiwalu zabrzmi muzyka klezmerska i kantoralna. Imprezę zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków – „Ahava Raba” w wykonaniu: Yaakova „Yanky” Lemmera, Franka Londona, Merlina Shepherda i Patricka Farrella.

– Osobny cykl muzyczny stanowi „Singer Jazz Festival” – mówi dyrektor artystyczny tej części programu Adam Baruch. – Tegoroczną gwiazdą SJF będzie światowej sławy, niemiecki klarnecista – Rolf Kühn, który zaprezentuje się w trzech projektach – zapowiada. Jak dodaje, w reaktywowanym Jazz Clubie AKWARIUM wystąpi wraz z polskim trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, jak również w towarzystwie muzyków tworzących międzynarodowy projekt Minim Experiment oraz w najnowszej inicjatywie festiwalu – „Clarinet Summit”. – Zabrzmi także Orkiestra NAXOS – Milo Kurtisa, która łączy muzykę grecką, żydowską i arabską z jazzem, funky i muzyką klasyczną – mówi Adam Baruch.

W programie znajdą się sztuki teatralne między innymi: „Czekając na Godota” Teatru Yiddishpiel z Izraela, spektakle Mai Kleczewskiej i dramaturga Łukasza Chotkowskiego -„Malowany ptak” i „Dybuk” oraz prapremiera Krzysztofa Popiołka – „Ginczanka. Chodźmy stąd”. Zaplanowano również spotkania z pisarzami: Hanną Krall, Krystyną Naszkowską, Mikołajem Grynbergiem, a także warsztaty kuchni żydowskiej, warsztaty języka hebrajskiego, przegląd filmów Aleksandra Forda.

Autor: RDC | Źródło: RDC