fot. MKiDN

Profesor Ryszard Peryt dyrektorem Polskiej Opery Królewskiej

10 sierpnia 2017

Znamy nazwisko dyrektora powołanej w zeszłym tygodniu Polskiej Opery Królewskiej. Został nim profesor Ryszard Peryt. To reżyser, aktor, pedagog, a także inicjator i główny pomysłodawca tej nowej instytucji kultury.

Ryszard Peryt jest profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – w 1970 roku ukończył Wydział Aktorski.

Za dyrekcji Erwina Axera był aktorem Teatru Współczesnego, a następnie reżyserem Teatru Narodowego za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza. Po ogłoszeniu stanu wojennego zajął się reżyserią oper. Współpracował z poznańskim i łódzkim Teatrem Wielkim.

W 1996 r. został powołany na stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Dymisję złożył rok później. W Warszawskiej Operze Kameralnej pracował od roku 1986 do 2004. Za czasów dyrekcji Stefana Sutkowskiego, wspólnie ze scenografem Andrzejem Sadowskim, zrealizował wiele przedstawień oper barokowych, klasycznych i współczesnych.

Prof. Peryt jako jedyny reżyser na świecie zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Mozarta i Monteverdiego.

Polska Opera Królewska z siedzibą w Warszawie oficjalnie rozpocznie swoją działalność pierwszego sierpnia. Zatrudniać będzie zwolnionych muzyków Warszawskiej Opery Kameralnej.

Autor: CS | Źródło: RDC